3970 posadzonych drzew
MAKING THE WORLD GREENER TOGETHER
więcej informacji
caves-sancerrecave-2

Bué w dolinie Loary to gmina położona w jednym z najlepszych regionów winiarskich we Francji. Należy do nielicznych gmin, które mogą produkować wina z Sancerre.
Winnica Vincent Pinard dba o środowisko, a izolację swoich piwnic postanowiła wykonać przy zastosowaniu innowacyjnej, ekologicznej, natryskiwanej pianki.

Gmina Bué, znajdująca się w słynnym regionie winiarskim doliny Loary, jest jedną z niewielu gmin posiadających zezwolenie na produkcję wina z Sancerre (apelacja AOC). Położony mniej więcej dwie godziny drogi na południe od Paryża, a zaledwie 40 minut od Bourges, region jest epicentrum produkcji białego, wytrawnego wina ze szczepu sauvignon oraz ciężkiego wina ze szczepu pinot noir. Winnica Vincent Pinard jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych w całym regionie. Właściciele postanowili zabezpieczyć piwnice stosując izolację z natryskiwanej pianki, która pozwala lepiej kontrolować i regulować poziom temperatury wymagany w procesie winifikacji.

Projekt

Winnica wybrała izolację Icynene H2Foam Lite, gdyż idealnie pasuje do jej filozofii środowiskowej. Vincent Pinard prowadzi rygorystyczną politykę trwałego i zrównoważonego rozwoju stosując biologiczne i organiczne metody zbioru winogron. Dzięki posiadanym właściwościom ekologicznym i energetycznym pianka Icynene znakomicie wpisuje się w tę filozofię. W październiku 2012 r., Bruno Gimel, autoryzowany wykonawca Icynene, prezes firmy Durabilis Isolation, podjął współpracę z Patrice Lacour, architektem działającym w regionie Sancerre, aby upewnić się, czy piwnice winnicy Vincent Pinard rzeczywiście mogą zostać zabezpieczone izolacją z natryskiwanej pianki. Priorytetem było sprawdzenie, czy proces winifikacji nie ulegnie zmianom pod wpływem izolacji.
Firma Durabilis Isolation skontaktowała się z Vect’Oeur, czyli z Centrum Badań i Ekspertyzy w Dziedzinie Win i Środowiska, aby przeprowadzić szereg testów i analiz, które miały na celu potwierdzenie neutralności materiału izolacyjnego wobec procesu produkcji wina.
W wyniku wielu zaawansowanych testów i analiz naukowcy z Vect’Oeur potwierdzili, że izolacja Icynene nie może zaszkodzić winifikacji. Wynik tego opracowania otworzył drogę do stosowania, w różnych regionach Francji, tego nowego, idealnego materiału izolacyjnego z górnej półki, odpowiedniego dla winnic produkujących cenione wina, również w winnicy Vincent Pinard w Bué.

Ochrona wina

Pracownicy Durabilis Isolation wykonali natrysk pod skośne połacie dachu z azbestocementu, a także pod betonowy dach płaski, ok. 382 m2 lekkią, elastyczną piankiąizolacyjną, otwartokomórkową, która pozwoliła uzyskać wartość R = 6 oraz 143 m2 pianki w ściany dając      R = 2.6. Pianka izolacyjna Icynene H2Foam Lite okazała się idealnym materiałem do stosowania w winnicach, gdyż pozwala utrzymać i regulować temperatury niezbędne do winifikacji. Oprócz cech takich jak powietrzoszczelność, czy też przepuszczalność pary wodnej, pianka chroni wino przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, które mogłyby wpłynąć na jego smak podczas procesu starzenia. W niektórych miejscach pianka izolacyjna została pokryta czarną farbą wodną o porowatej strukturze, aby uzyskać ciemną i suchą powierzchnię, która jeszcze bardziej zabezpieczy wino i proces starzenia w piwnicach winnicy.

Rezultat

Po zastosowaniu pianki izolacyjnej Icynene winnica Vincent Pinard w Bué nadal produkuje wyśmienite wina z Sancerre. Firma Icynene jest dumna, że dzięki swoim izolacjom może uczestniczyć w nowoczesnej i ekologicznej produkcji prestiżowych win. Dzięki piance izolacyjnej Icynene firma Durabilis Isolation może wnosić własny wkład w ochronę środowiska i dziedzictwa awangardowych winnic, takich jak winnice w dolinie Loary, przyczyniając się do produkcji jednych z najlepszych win na świecie.

  1. Icynene Inc. dziękuje Durabilis Isolation za pomoc w przygotowaniu niniejszego dokumentu i za fotografie, które posłużyły za ilustracje.

Inne projekty

Krótki przegląd najnowszych projektów