82595 posadzonych drzew
MAKING THE WORLD GREENER TOGETHER
więcej informacji
 • Historia pianki PUR: Walter Baughmann i jego blendometr

  Historia pianki PUR: Walter Baughmann i jego blendometr

  Kiedy wspominana jest historia pianki PUR, niemal zawsze przywoływane jest nazwisko niemieckiego chemika Bayer. To oczywiste, bowiem to właśnie Otto Bayer w 1937 roku odkrył materiał, który nazwano poliuretanem.  Swój wkład w historię pianki PUR, szczególnie tej wykonywanej metodą natryskową (“in situ”) wniósł także Fred Gusmer wraz z Fredem Wernerem. Dlaczego? Otóż to obaj Panowie wspólnymi siłami  skonstruowali w 1963 roku maszynę dedykowaną do natrysku pianki poliuretanowej, rozpoczynając w ten sposób nową erę w technologii izolacji dla budownictwa mieszkaniowego.

  Jednak w historii poliuretanu bardzo ważnym odkryciem, o którym niestety rzadko się wspomina, był wynalazek Waltera Baughmanna – blendometr.

  W 1953 roku Walter Baughmann wynalazł to właśnie maszynę zwaną „blendometrem” (blendom eter). Wynalazek ten ułatwił mieszanie składników potrzebnych do wytworzenia pianki poliuretanowej. Dość szybko zdano sobie sprawę z potencjału nowej maszyny, wykorzystując poliuretan na szeroką skalę w przemyśle motoryzacyjnym. Jednak w kolejnych latach blendometr był nadal maszyną obsługiwaną ręcznie, która ciągle ograniczała potencjał poliuretanu i dalszy rozwój pianki PUR jako materiału izolacyjnego.

  Dziś pianka poliuretanowa wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, meblarskim, spożywczym, a także i w budownictwie, gdzie zdobyła ogromne uznanie jako trwała i skuteczna izolacja termiczna domów mieszkalnych i wszelkiego rodzaju obiektów przemysłowych.

Icynene Polska