55675 posadzonych drzew
MAKING THE WORLD GREENER TOGETHER
więcej informacji
 • Pełne deskowanie i papa

  Pełne deskowanie i papa

  Pełne deskowanie i papa to temat budzący wiele kontrowersji… rozwiązanie to ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników – według wielu dekarzy jest ono preferowane, jednak na każde „tak” znajduje się osoba, która zaneguje taki sposób wstępnego poszycia dachu.
  Jeszcze więcej kontrowersji budzi temat ocieplania takich dachów…., a szczególnie kiedy w grę wchodzi ocieplanie dachu pianką.

  Ocieplanie poddasza pianką

  Nie ma co ukrywać, iż natryskowa pianka poliuretanowa to coraz częściej wybierana metoda na ocieplenie poddasza. Swą popularność zyskała, ze względu na wysoką szczelność jaką otrzymujemy dzięki natryskowej metodzie aplikacji oraz ponad 100-krotnemu rozrostowi materiału od momentu nałożenia na izolowaną powierzchnię. W ciągu zaledwie kilku sekund od aplikacji, pianka doskonale wypełnia ocieplaną przestrzeń eliminując w ten sposób nieszczelności, które odpowiadają nie tylko za utratę ciepła z budynku, ale także są najczęstszą przyczyną zawilgacania przegrody, co wiąże się z pogorszeniem izolacyjności oraz możliwością powstawania pleśni.

  Absorpcja wody

  Bardzo ważną, a często pomijaną właściwością materiału izolacyjnego jest jego absorpcja wody. Jak dobrze wiadomo, wraz ze wzrostem zawilgocenia materiału izolacyjnego zmniejsza się jego efektywność cieplna oraz rośnie prawdopodobieństwo powstawania pleśni.
  Grzyby pleśniowe do rozwoju potrzebują odpowiedniej temperatury i wilgotności podłoża, dlatego bardzo ważne jest, aby materiały stosowane w budownictwie posiadały jak najmniejszą wchłanialność wody. Doskonale wiedzą o tym w Kandzie, gdzie największą popularnością cieszy się budownictwo szkieletowe. To właśnie tam, w Kanadzie w 1986 roku ICYNENE stworzył i wprowadził do budownictwa piankę otwarto komórkową o bardzo niskiej nasiąkliwości wody. Pianka ta, mimo otwartej strukturze komórek i wysokiej paro przepuszczalności, nie wykazuje tendencji do gromadzenia wilgoci. Według przeprowadzanych badań zgodnie z normą europejską EN 1609 – metr kwadratowy pianki ICYNENE H2Foam Lite wchłania maksymalnie 0,3 kg wody. Ponad to pianka ta, dzięki 99,4% zawartoście otwartych komórek bardzo szybko odprowadza wilgoć.

  Pełne deskowanie i papa

  W Polsce, pianka natryskowa ICYNENE stosowana jest od 2011 roku i właśnie w tym tygodniu otrzymaliśmy zdjęcia od klienta, który jako jeden z pierwszych w naszym kraju posiada dach ocieplony pianką otwarto komórkową ICYNENE. Dach naszego klienta został wykonany z początkiem lat ’90 i dziś jego poszycie wymagało już wymiany. Dach pokryty był blachą trapezową, pod którą znajdowało się pełne deskowanie i papa. Podczas przeprowadzania zmiany poszycia dachu, klient usunął blachę oraz papę odkrywając w ten sposób deski, które od spodu zostały zaizolowane natryskową pianką ICYNENE. Jak można zauważyć na poniższych zdjęciach, deskom przez okres 8 lat nic się nie stało – są suche, bez jakichkolwiek oznak pleśni, a pianka która wypełniła również szczeliny między deskami jest ciągle do nich przyklejona. Po zdemontowaniu starego poszycia, klient postanowił pokryć dach gontami bitumicznymi. Wraz z przesłanymi zdjęciami, otrzymaliśmy informację, że ocieplenie to zdało próbę czasu, i tak samo jak 8 lat temu tak i dziś zapewnia doskonałą izolacyjność, zarówno zimą jak i latem. Ze swojej strony pragniemy dodać, iż dach ten został ocieplony warstwą 15cm – dziś, według wielu absurdalnie cienką, ale jak pokazał czas w zupełności wystarczającą.

  Dziękujemy naszemu klientowi za przesłane materiały i cieszymy się, że jest Pan w pełni zadowolony z ocieplenia poddasza pianką ICYNENE.