• Wiosna: kontrola domu po zimie

  Wiosna: kontrola domu po zimie

  Wiosna zawitała już do naszego kraju – nie tylko ta astronomiczna i kalendarzowa, ale ta najważniejsza – termiczna. Słońce zaczęło już mocniej grzać, a zmiana czasu na letni spowodowała znaczne przedłużenie dnia. Wielu z nas odczuwa ponownie ekscytację związaną z nadejściem wiosny, podczas np. spacerów z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu „odradzającej się” natury.
  Dla właścicieli domów, wiosna to świetny czas na sprawdzenie domu po sezonie grzewczym i ewentualnych poprawek. Rozglądanie się czujnym okiem  zarówno we wnętrzu domu jak i po jego obrysie, może pomóc w zidentyfikowaniu miejsc wymagających uwagi, które mogły zostać niezauważone podczas zimy. Oto trzy wskazówki, do przygotowania domu na wiosnę, które pomogą jednocześnie poprawić komfort termiczny w domu i zwiększyć jego efektywność energetyczną.

  Przegląd systemu grzewczego
  Warto zacząć kontrolę od przeglądu kotła centralnego ogrzewania. Powinniśmy sprawdzić stan techniczny jego elementów mechanicznych, a także wszelkich jego zabezpieczeń. Warte przejrzenia, są wszelkiego rodzaju połączenia, które należałoby sprawdzić pod kontem szczelności. Jeżeli nasz kocioł wyposażony jest w automatykę, to warto również sprawdzić poprawność jej działania.
  Przeglądzie powinno się także poddać komin i sprawdzić jego stan fizyczny, drożność i ewentualnie poddać czyszczeniu – oczywiście warto w tym przypadku skorzystać z usług kominiarskich.

  Kontrola dachu
  Jeżeli mieszkasz w regionie, gdzie zalegający na dachu śnieg i wiszące z niego sople lodu to normalne zjawisko w okresie zimowym, należałoby skontrolować dach pod katem jego ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez zapory lodowe.
  Sople lodowe są często oznaką źle ocieplonego poddasza. Ciepłe powietrze ucieka przez dach, powodując topnienie śniegu na jego połaci. Gdy stopiony śnieg zsuwa się z dachu, zaczyna ponownie zamarzać, gdy zbliża się do chłodniejszych temperatur przy jego okapie. Te powstały lodowe tamy mogą powodować duże obciążenie strukturalne na okapie dachu, co w rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia rynien.
  Szczegółowa kontrola dachu pod katem uszkodzeń mechanicznych pomoże zidentyfikować ewentualne problematyczne obszary, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane można będzie usunąć w szybszy i łatwiejszy sposób. Może to być również dobry czas na zastanowienie się nad zmniejszeniem utraty ciepła przez dach, zastępując istniejącą izolację na materiał, który zapewni eliminację mostków termicznych, taki jak izolacja poddasza natryskową pianką poliuretanową.

  Przegląd piwnicy
  Jeżeli Twój dom jest podpiwniczony to powinieneś sprawdzić czy nie powstały jakieś zawilgocenia na jego fundamentach. Czy nie ma miejsc, w których pojawiła się pleśń, bowiem często może to oznaczać uszkodzenie warstwy termo i hydroizolacyjnej fundamentów pod wpływem naporu wody i silnych mrozów.
  Zastanów się również, czy izolacja fundamentów nie potrzebuje renowacji, wtedy może warto zastanowić się na jego ociepleniem natryskową pianką zamkniętokomórkowa, która tak samo jak pianka otwartokomórkowa na poddaszu zapewni 100% szczelność poprzez eliminację wszelkich mostków termicznych.

  Jeżeli znalazłeś w swoim domu problemy związane ze słabą izolacją termiczną, skontaktuj się z naszymi Autoryzowanymi Wykonawcami, którzy zaproponują odpowiednie rozwiązania do wyeliminowania wszelkich niedogodności związanych z ociepleniem Twojego domu.
  Link do mapy wykonawców – TUTAJ.